Megtört Vettel pole-sorozata, Hamilton indul az élről Barcelonában

Események

A Forma-1-es Spanyol Nagydíj szombati napja, Lewis Hamilton, Mercedes-AMG Petronas
Idei második pole pozíciójával Lewis Hamilton rajtolhat az élről a vasárnapi Spanyol Nagydíjon. A Ferrari épphogy megszerezték a második sort a a Red Bullok előtt, Fernando Alonso idén először bejutott a legjobb 10 pilóta közé.
Cikkünk folyamatosan frissül0 bejegyzés

Fordulatos időmérőn Lewis Hamilton körrekorddal megszerezte idei második pole pozícióját és Valtteri Bottasszal szoros küzdelemben ő indulhat az élről a vasárnapi Spanyol Nagydíjon. Hamilton ezzel folytatta a Mercedes makulátlan sorozatát, hiszen 2014, az új turbókorszak kezdete óta csak az Ezüstnyilak autói indulhattak az élről a katalán versenypályán.

Az időmérő első két harmadában úgy tűnt, ez a sorminta megváltozhat, hiszen hiába zárták mindhárom szabadedzést az élen a Mercedesek, a Ferrarik felgyorsultak, főleg Sebastian Vettel futott meglepően jó köröket a Q2-ben. Ebből viszont a mindent eldöntő Q3-ra már szinte semmi sem maradt, sőt, a Ferrarik kifejezetten gyengék voltak a szuperlágy gumikkal.

Hamiltoné a pole Barcelonában Forrás: AFP/Pierre-Philippe Marcou

Az első mért körök után Vettel és Kimi Räikkönen csak az 5. és a 7. helyen állt a Q3-ban, miután Räikkönen (feltehetőleg egy széllökés miatt) elrontotta az 1-es és a 2-es kanyart, majd Daniel Ricciardóhoz hasonlóan, szokatlan módon lágy gumikra váltottak, így feljöttek a 3-4. helyre, de Hamiltonra igazán egyikük sem volt veszélyes.

Vettel az első két szektorban még tudta tartani a lépést Hamilton legjobb körével, de a 3-as szektorban lemaradt a Mercedes mögött,

így idén először nem tudott bejutni az első rajtsorba és kénytelen volt beérni a 3. hellyel az új motorral hajtó Räikkönen előtt. Ez egyben azt is jelenti, hogy a Mercedes idén először kisajátította az első rajtsort az autógyártó helyszínen tartózkodó vezérei, Dieter Zetsche és Ola Källenius szemeláttára.

A Ferrari ezúttal nem tudott a Mercedes elé kerülni Forrás: AFP/Lluis Gene

„Mindig nagyszerű a hangulat itt, sok a brit szurkoló, valamint a spanyolok is szurkolnak nekem. Nagyon szoros volt és boldog vagyok, kellett már ez a pole pozíció, hiszen egy ideje nem indultam már az első rajtkockából" – nyilatkozta Hamilton.

– tette hozzá a 2. helyezett Bottas. – Sajnos négy század hiányzott, de még hátra van holnap a verseny. A csapat szempontjából mindenesetre tökéletes eredményt értünk el. Keményen meg fogunk küzdeni egymással és megpróbálunk kettős győzelmet aratni, ahogyan azt már Bakuban is megérdemeltük volna."

Vettel nem örült a végén

Vettel az előző három versenyhétvégén megszerezte a pole pozíciót és idén először kiszorult az első rajtsorból, pedig azt mondta, elégedett volt a körével.

„A végéig jól is éreztem magam, aztán felnéztem az eredményjelzőre és láttam, hogy a nevem nem a legtetején van. Akkor már nem voltam annyira boldog. Számítottunk rá, hogy nagyon erős lesz a Mercedes, úgyhogy holnap izgalmas versenyünk lesz."

Alonso idén először bejutott a Q3-ba, de Vandoorne nem Forrás: NurPhoto/Xavier Bonilla/NurPhoto/Xavier Bonilla

A lágy és a szuperlágy gumik szokatlan viselkedése miatt a taktikázás már a Q2-ben megindult, hiszen a három élcsapat pilótái a sárga jelzésű lágy abroncsokkal jutott tovább, még úgy is, hogy Hamilton és Ricciardo a végén megjelent a pályán egy-egy szuperlágy szettel, de szándékosan nem akartak javítani a köridőikön.

Fernando Alonso viszont vállalta a szuperlágy abroncsokat, így idén először bejutott a Q3-ba,

bár már a Q2-ben alaposan lemaradt a közvetlen ellenfeleitől, végül a 9. helyet érte el, a három élcsapat és a Haas versenyzői mögött. A top 10 utolsó helyét Carlos Sainz szerezte meg, miután Nico Hülkenberg a 2015-ös Spanyol Nagydíj óta először már a Q1-ben kiesett a benzinpumpa hibája miatt.

Vettel mosolya nem volt az igazi Forrás: AFP/Lluis Gene

Szintén a Q1-ben búcsúzott Brendon Hartley, mivel nem maradt elég idő a harmadik szabadedzésen szinte totálkárosra tört autójának megjavítására, így vasárnap ő rajtol az utolsó helyről, de Lance Stroll sem lehet boldog a 19. rajtkockával. Főleg azután, hogy a Q1-et is a kavicságyban fejezte be, de a Williams valószínűleg ma is csak ennyit tudott, hiszen Szergej Szirotkin is csak a 18. lett.

Balesete után Hartley azért is bosszús lehet, mert csapattársa, Pierre Gasly a 12. lett a Toro Rossóval,

így közvetlenül a két McLaren mögül, de a két Force India elől rajtolhat. A silverstone-iak mindkét autója elbúcsúzott a Q2-ben, Esteban Ocon és Sergio Pérez közé az ismét tisztességesen helytálló Charles Leclerc ékelődött be. Büntetések várhatóan csak kis mértékben befolyásolják majd a sorrendet, hiszen egyelőre csak Szirotkin hozott át háromhelyes hátrasorolást Bakuból.

Percről percre tudósításunk az eredménytáblázat alatt olvasható!