Túlélni a túlélőshow-kat

Vágólapra másolva!
A zajos, lüktető nagyvárosban rohanó ember csak egy meghitt, békés szigetre, végtelen tengerre, nagy nyugalomra vágyik - miközben a kicsiny földdarabra kitett korábbi városlakó, modern Robinson egy nap után nem élvezi a különösképp természeti csapásokat, a moszkitókat, a trópusi esőktől örökké nedves ruhákat, de azt sem, ha nincs tele a bendő - evezne vissza a civilizációnak hívott őrületbe. Mindez persze jó tévés műsor alapja lehet: ezt a témát boncolgatjuk.
Vágólapra másolva!

Tévésorozatot készíteni szigeten rekedt emberek kalandjairól nem új dolog, de a különféle szériák közt akadnak újszerűek, néhol meghökkentőek. A magára utalt csoporton belüli hierarchia kialakulása, a belső konfliktusok kibontakozása, a személyiségek torzulása, az ösztönlény felbukkanása akár érdekes is lehet, megfelelő tálalásban. Magyarországon az RTL Klub talált rá erre a - külföldön már jó nézettséggel bizonyított - témára, hiszen a Survivor című valóságshow-ból leadott két sorozatot. Itthon annyira nem jött be, mint a CBS-nek, ugyanis az amerikai tévécsatornán immár a 11. széria fut ebből.

Itthon a valóságshow-őrület 2002 őszén kezdődött (szemben Angliával, ahol bő két évvel korábban), a TV2 Big Brother-jével és az RTL Klub Való Világ-ával. Kevesen emlékeznek rá, de a csekélyebb nézettségű Viasaton volt már korábban Bár, sőt, első túlélőshow-ként egy amerikai Survivor is futott, magyar szinkronnal. Az RTL már egy évvel a start előtt tervezte a VV-t, és eleinte egy túlélőshow-ban gondolkodtak Árpa Attiláék. A szereplők közül többen - így a Majka által kiejtett, ezoterikus gondolatokkal próbálkozó, a Villában spirituális ösvényre tévedt Lorenzo - még abban a hitben jelentkeztek, hogy egy vad terepen, erdőben kell élniük, nomád körülmények közepette, ehhez képest váratlan volt a VV-Villa színes luxusa. A projekt tolódott, a csatorna nem érezte túl jó húzásnak, hogy a 2001. szeptember 11-i terrorista merényletek után jöjjön elő egy Való Világ nevű túlélős - és néhol vicces - produkcióval.

Noha egy-két szereplő azt hitte a VV esetében, hogy kiteszik őket külföldön egy kopár hegytetőn vagy sűrű erdőben, és a cél a túlélés, Árpa Attila szerint erről szó nem volt: "Amikor elindítottuk a szereplőválogatást, még mi sem tudtuk, hogy milyen lesz. Annyit tudtunk biztosan, hogy valóságshow-t szeretnénk csinálni, de még képlékeny volt minden. A spotban mutattunk börtönt, szigetet, sivatagot is, az előzetesben tehát nem árultunk el semmit a műsor jellegéről" - emlékezett a 2002 őszén indult VV szülőatyja a 2001-es évre.

Visszatérve a CBS-hez, a 11. Survivor-höz: a friss garnitúrát Guatemala partjainál tették ki, és két ifjú hölgyet és egy idős urat már haza is küldtek a túlélésre berendezkedett társak. Láthatóan a CBS nézői nem tudnak betelni a trópusi háttérrel, a kiválasztottak küzdelmeivel - mert ugyan akadnak új feladatok, a lényeg mégis ugyanaz. Noha azt gondolná a néző, hogy a műsorokba igyekeznek minél több bombanőt becsempészni, hogy ők minimális - szinte szimbolikus - bikiniben szaladgáljanak a naplementében, a valóságban a szerkesztők nem tehetik meg, hogy kizárólag szép emberpéldányokat zsúfoljanak össze egy kicsiny partszakaszon. Amennyiben csak daliás, kidolgozott izomzatú férfiak és ragyogó nők vetélkednének a hullámzó óceán partján, akkor az átlagosan elhízott, átlagosan elhanyagolt néző nem tudna azonosulni velük, komplexusai támadnának, majd átkapcsolna oda, ahol nem idealizált szuperhősöket mutogatnak egész este.

CBS

Jelenleg Magyarországon két túlélős műsor is fut. A sokaknak ismerős Lost - Eltűntek (noha nem reality) az RTL-en, péntek esténként látható. Azok számára, akik lelkesen lapozgatták Robinson történetét, vagy mélyen beleélték magukat a jellemzően a világtól elzárt, magukra maradt csoportok viselkedését vizsgáló Merle-regényekbe (ilyen volt a Védett férfiak, a Madrapur, a Malevil vagy - a témánál maradva - A sziget), azoknak valószínűleg bejött. A téma hálás, számtalan regény foglalkozott már ezzel korábban is: Verne Kétévi vakáció-jában egy csapat gyerek szenved hajótörést és kénytelen alkalmazkodni a körülményekhez, de talán ennél is többen olvasták Goldingtól A legyek urá-t, amelyben kiderül, hogy a nomád körülmények, az elzártság, a törvényenkívüliség hamar kihozza az emberből az állatot. A Lost két hete hat Emmy-díjat nyert, múlt héten 1,63 millió magyar nézte az újabb epizódot, ezzel a hatodik legnézettebb műsor volt a magyar tévékben. A fiatalabbaknak jobban bejön ez a kalandsorozat, a reklámozóknak fontos 18 és 49 éves kor közti célcsoportnál a negyedik helyre értek be az eltűntek, közel 44 százalékos közönségaránnyal.

CBS

A másik túlélős-szigetes műsor, amit hazai néző manapság magyarul láthat, a Reality TV-n megy, Hajótöröttek címmel. Ez némiképp különbözik a sokak által látott, Stohl Bucival felálló Survivor-től. A Shipwrecked szintén partra tett fiatalokról szól, de ők valószínűtlenül tiszták, ami nehezem megmagyarázható a nomád körülmények közepette. Benzinjük is van, (hátha nem lobban fel a láng elég hamar), videokamerával pedig saját híradót forgatnak, nagy nevetgélés közepette, önszórakoztatás végett. A véres sebeiket és elkapart szúnyogcsípéseket előszeretettel mutogatják, a vécézési szokásoknak pedig külön perceket szentel a stáb - nos, a hazai Survivor-ban nemigen mutatták, ki hol székel, és milyen újságot visz magával, és mennyi időt tölt a bokor mögött.

A műsor annyiban is eltér a hasonló, CBS-es realitytől, hogy ebben jócskán akadnak máshol felvett bevágások, hazai anyagok. Hol büszke apuka nyilatkozik a show-ba bekerült bátor, elszánt fiáról, hol pedig egy bátyó emlegeti a műsorban szereplő húgát, mondván, hogy "mindig rettegett a pókoktól, iszonyodott tőlük". Vágás, a következő képen már a hugi látható, amint sikoltozva viaskodik egy soklábú, fekete lénnyel. A Hajótöröttek a műfajt kedvelőknek bizonyára tetszik, de inkább amerikai, mint európai: klipszerűen váltakoznak a képek, és jóval harsányabb, mint amit megszoktunk.